Tylko konkretna wiedza pozwoli Ci poznać tajniki, odpowiednio je wykorzystać i stać się profesjonalną stylistką.
Skład kleju:
- Cyjanoakryl – podstawowy składnik kleju. Klej, który zawiera ten składnik idealnie nadaje się do przyklejania do struktur białkowych czyli rzęs. To dzięki niemu klej jest trwały, mocny, łatwo skleja i szybko chwyta.
- Carbon – węgiel, odpowiedzialny za kolor kleju.
- Stabilizator – składnik zapewniający stabilność kleju.
Wiązanie kleju a wilgotność
Klej aby odpowiednio związać potrzebuje wilgoci, zachodzi wtedy zjawisko polimeryzacji. Woda wchłania stabilizator a cząsteczki cyjanoakrylu łączą się. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest za wysoka wtedy stabilizator za szybko znika ze składu kleju i cząsteczki cyjanoakrylu nie nadążają połączyć się całkowicie. Wtedy mówimy, że klej jest za szybki.
W sytuacji kiedy wilgotność jest za niska stabilizator nie cały znika ze składu i cząsteczki cyjanoakrylu nie mogą się odpowiednio połączyć. Klej jest za wolny.
W obu sytuacjach nie będzie odpowiedniego i stabilnego sklejenia.
Aby zaszła reakcja musimy zapewnić odpowiednią wilgotność powierzchniową na rzęsie naturalnej oraz sztucznej.
Co możemy zrobić kiedy klej jest za wolny?
- Podnieść wilgotność pomieszczenia np. przy użyciu nawilżacza powietrza.
- Podnieść temperaturę. Jeśli temperatura jest za niska klej może być za wolny i w takim przypadku mogą robić się sklejki.
- Zmienić klej na szybciej schnący.
- Zastosować produkt, który przyspiesza działanie kleju np. cleaner, biocleaner, primer lub tzw. przyspieszacze np. absolute glue starter oraz antyseptyki (octenisept). Produkty te używamy w zależności od potrzeb, na rzęsy naturalne lub na paski sztucznych rzęs.
- Pracować wolniej, ponieważ wtedy klej będzie miał więcej czasu aby odpowiednio związać.
- Pracować z mniejszą ilością kleju.
Co możemy zrobić jeśli klej jest za szybki?
- Nie stosujemy przyspieszaczy.
- Zmieniamy klej na wolniejszy.
- Przyspieszamy tempo swojej pracy.
- Pracujemy z większą ilością kleju (nabieramy większą kroplę).
Najczęstszą przyczyną wczesnego wypadania rzęs to nie stosowanie się do powyższych zasad i klejenie tzw. „na sucho”. Zbyt wysokie temperatury mogą powodować, że klej będzie tracił swoje właściwości. Jeśli będzie za gorąco może być również zbyt mała wilgotność i będzie to powodować, że klej będzie za wolny.
Musimy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia.
Przygotowanie rzęs do zabiegu
Odpowiednie przygotowanie rzęs naturalnych to bardzo ważny czynnik, który pozwala na stabilne wiązanie kleju.
Wartość PH, czyli ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych.
- PH obojętne jest równe 7
- PH zasadowe wynosi powyżej 7
- PH kwaśne wynosi poniżej 7
Kleje polimeryzują przy PH zasadowym a łodyga rzęs ma PH 3,6.
Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem umyć rzęsy naturalne odpowiednim produktem do mycia rzęs przedłużonych, następnie spłukać go ciepłą wodą. Jeśli produkt jest rozrabiany należy usunąć pianę zwilżonym bezwłókienkowym wacikiem. Ciepła i letnia woda już na tym etapie otworzy łuskę włosa.
Pianki oraz szampony do mycia rzęs przedłużonych mają PH poniżej 7 (słabo kwasowe) czyli podobne do PH skóry. Jeśli klientka używa szamponu na codzień ważne jest aby powieka nie została podrażniona oraz nie doszło do opuchnięcia, które może być mylone z alergią.
Szampon o PH około 6 idealny jest dla skóry wokół oczu i ma właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne. Bardzo ważnym elementem w składzie jest olejek z drzew herbacianego.
Nieprofesjonalne jest polecanie i stosowanie do mycia rzęs produktów, które przeznaczone są do innych części ciała. Używanie taki preparatów może wywoływać podrażnienia, ponieważ skóra wokół oczu oraz śluzówka oka ma zupełnie inne PH od preparatów nie przeznaczonych do higieny okolic oczu.
Przykładowo:
- płyn do higieny intymnej – PH 3-4
- kwaśne szampony dla dzieci – PH powyżej 7 (zasadowe)
Kiedy rzęsy będą już umyte używamy cleanera, którego PH wynosi powyżej 7 i dodatkowo odtłuści, otworzy łuski i zneutralizować PH (musimy pamiętać, że kleje cyjanoakrylowe polimeryzują przy zasadowym PH).
Produkty znacząco przyspieszające polimeryzację kleju, czyli silnie zasadowe (np. absolute glue starter, roztwór z sodą, octenisept) używamy raczej do „zadań specjalnych”. Zdarza się, że stylistki używają tych produktów na codzień jednak trzeba stosować je z rozwagą i uważać, aby nie kleić na sucho.
Biocleanery dodatkowo oprócz oczyszczania uzupełniają deficyt wilgotności a tym samym przyspieszają działanie kleju.
Primer posiada w składzie substancję PVP – czyli poliwinylopirolidion, która odpowiada za wiązanie i przyspieszenie działania kleju, pozostawiając na rzęsach cząsteczki, które nie odparowują.
Aby retencja była prawidłowa musimy zapewnić odpowiednie warunki, czyli odpowiednią wilgotność i temperaturę w miejscu pracy lub dostosować produkty do istniejących warunków.
Na rynku znajdziemy wiele produktów, które mają nam pomóc w odpowiednim przygotowaniu rzęs. Najważniejsza zasada to nie stosujemy wszystkiego na raz. Im mniej tym lepiej. Stylistka powinna mądrze wybrać, świadomie ocenić czego w danej sytuacji brakuje, co powinna zmienić a co może jej pomóc.
Trwałość aplikacji zależy również od prawidłowego styku rzęsy sztucznej do naturalnej i odpowiedniego obszaru sklejania oraz właściwa pielęgnacja rzęs przez klientkę w domu.
Bardzo ważne jest aby nie narażać rzęs przedłużonych na wysokie temperatury tj. gorąca woda, para wodna, piekarnik, gorące napoje, sauna, solarium itp. oraz codziennie pielęgnować rzęsy produktami do tego przeznaczonymi. Rzęsy przedłużone można moczyć w zimnej wodzie już od pierwszych chwil po aplikacji. Nie należy bać się wody, ponieważ tylko odpowiednia pielęgnacja zapewni długi efekt zabiegu. Ważne jest też nawilżenie i w tym celu dobrze sprawdzić się mogą produkty dodatkowe takiej jak nanomaster lub superbonder.
Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione będziemy cieszyć się trwałą aplikacją.
Więcej informacji o trwałości aplikacji zdobędziesz w naszym szkoleniu online:
Trwałość aplikacji – Najważniejsze zasady